fbpx

Кога Југот расте, Италија расте, Европа расте

Култура - август 29, 2023

Следниот настан за викендот на европската култура на ECR Party ќе се одржи помеѓу 1 -ви и 3 -ти септември во Скила, Калабрија, Италија.

Како што стана навика, претставниците на ЕЦР партијата избраа за 5-тиот настан од серијалот конференции за Европскиот викенд на културата прекрасна локација во јужна Италија. Зошто Италија? Зошто јужна Италија? Затоа што кога расте Југот, расте Италија и секако расте и Европа.

Добро е познато дека Европа е на крстопат, токму затоа агендата на Партијата ЕЦР никогаш не била порелевантна од сега за идејата и потребата да се спроведе реформа на Европската унија. Европска унија во која вредностите на десниот центар на индивидуалната слобода, националниот суверенитет, почитувањето на приватната сопственост, слободната трговија меѓу државите, семејните вредности и трансферот на власт се приоритет за оние кои ги водат земјите-членки.

Ова е причината зошто Партијата ECR смета дека е соодветно, во рамките на проектот Европски викенд на културата, проект делумно финансиран од Европскиот парламент, предизвиците и можностите за европска регулатива и соработка во областа на трговијата и транспортната инфраструктура, земјоделството и иновациите во здравствениот сектор треба да бидат разгледани и дебатирани за време на 3-дневната конференција во Сцила, Италија.

Во прекрасниот медитерански пејзаж и историските знаменитости од големо значење за историјата на Европа како што се само во Калабрија, учесниците на настанот ќе имаат можност да се сретнат со политичари, членови на европското конзервативно семејство и да разговараат со нив за најновите теми од областа на европската транспортна инфраструктура, земјоделството и, последно, но не и најмалку важно, теми кои се однесуваат на иновациите во јавниот здравствен сектор.

Како што споменавме претходно, локацијата избрана од организаторите е Scilla, каде учесниците ќе уживаат топло добредојде и можност да се релаксираат во Altafiumara Resort & Spa, домаќин на конференцијата. Altafiumara Resort & Spa е едно од најголемите одморалишта во јужна Италија, сместено во прекрасниот пејзаж на Коста Виола, уникатна позиција што го прави не само совршен за одмор, туку и идеална почетна точка за живеење искуство во срцето на Медитеранот. Од одморалиштето Алтафиума може да се ужива во прекрасна панорама, танц на бои единствени во светот, со архипелагот на Еолските острови и двата активни вулкани во позадина: Етна и Стромболи.

Програмата на настанот организиран од ECR Party ќе започне во петок, 1 септември, со посета на Националниот музеј на Магна Грција и статуите на Бронзи ди Риаче, по што ќе следи аперитив на терасата со поглед на градот. Исто така, на првиот ден од конференцијата за Европскиот викенд за култура во Сцила, учесниците ќе уживаат во вечера за добредојде во одморалиштето Алтафиума, каде што ќе можат да се дружат во помалку формален амбиент со европските конзервативни лидери.

Сабота ќе биде посветена на политички дебати. Четирите панели на денот ќе разговараат за интересни теми како што се европската транспортна политика, зеленото земјоделство, здравствените иновации и последно, но не и најмалку важно медитеранската политика, со пристаништето Џоја Тауро како економски центар.

Панел I: „Европска транспортна политика. Стратегиски инфраструктури и мост над теснецот“

Панел II: „Земјоделство, зелена економија и подобрување на териториите“.

Панел III: „Иновации, биотехнологија за развој на доблесни модели во областа на медицината и здравјето“

Панел IV: „Медитеранска политика: пристаниште Џоја Тауро економски центар во срцето на Европа“.

Заклучоци: „Ако Југот расте, Италија расте, Европа расте“.

Сабота ќе заврши со вечера за вмрежување на морскиот брег во Сцила.

Говорници кои во моментот на пишување го потврдија своето учество на Европската недела на културата Scilla-2023 се:

АНДРЕА ДЕЛМАСТРО – државен секретар за правда, Италија, ЏОВАНИ ДОНЗЕЛИ – пратеник, одговорен за организација ФДИ, Италија, ВАНДА ФЕРО – државен секретар за внатрешни работи, Италија, КАРЛО ФИДАНЗА – европратеник, шеф на делегација за СДИ, Италија, АНТОНИО ЏОРДАНО – пратеник , Генерален секретар ECR Party, PATRIZIO GIACOMO LA PIETRA – заменик-министер заменик-државен секретар за земјоделство, Италија, ANTONINO MONTELEONE – Новинар, NELLO MUSUMECI – Министер за цивилна одбрана и поморска политика, Италија, DENIS NESCI – европратеник, Италија, NICOLA PROCACINI Европратеник, копретседател на групата ECR. Италија, ЏИОСИ РОМАНО – Претседател на областа Зес Калабрија и Кампанија, Италија, ВИНЧЕНЦО СОФО – европратеник, Италија

Настанот ќе заврши во недела, 3 -ти септември, со обиколка со брод во областа Коста Виола, состаноци со засегнатите страни за риболовните политики. Заинтересираните за учество на Европскиот викенд за култура – Scilla 2023 можат да се пријават со кликнување ТУКА.

This site is registered on wpml.org as a development site.